img

Czosnek i jego zdrowotne działanie

Żadna inna roślina nie jest w stanie rywalizować z właściwościami leczniczymi czosnku. Jest on naturalnym antybiotykiem, którego działanie jest lepsze od leków, które możesz zakupić w aptece. Czosnek bowiem skutecznie hamuje rozwój bakterii, obniża ciśnienie krwi oraz zwalcza różnego rodzaju infekcje. Co jeszcze kryją w sobie aromatyczne ząbki?

Czosnek od wieków cieszy się powodzeniem ze względu na swoje właściwości. Już jeden ząbek dziennie ma zbawienne skutki dla naszego ciała. Otóż jeden mały ząbek to bomba witaminowa skrywająca bogactwo witamin i składników mineralnych. Znajdziesz tu saponiny, aminokwasy, cukry, związki flawonoidowe, związki śluzowe, witaminę B1, B2, PP, C i prowitaminę A, sole mineralne potasu, magnezu, wapnia oraz mikroelementy jak kobalt, chrom i nikiel. To, co najcenniejsze w czosnku to jednak olejki eteryczne, które są bogate w allicynę i siarczki, odpowiadające za typowy, czosnkowy zapach. Dlatego najzdrowiej jeść czosnek w surowej postaci.

Wspomaganie serca
Jak już wspomniano czosnek jest bogaty w allicynę, która według naukowców posiada antybiotykowe właściwości a przy tym ma dobroczynny wpływ na serce. Najnowsze badania o wpływie czosnku na płytki krwi, mające tendencję do zlepiania się ze sobą tworząc zakrzepy, pokazały, że stopień sklejanie się płytek był o wiele niższy u tych, którzy spożywali regularnie czosnek. Ponadto czosnek działa tak jak medykamenty, które hamują produkcję cholesterolu przez wątrobę, który prowadzi do tworzenia się złogów, które skutkują chorobami serca.

Antynowotworowe działanie
Naukowcy wskazują, że czosnek posiada działanie blokujące metamorfozę komórek, prowadzące do rozwoju raka. Co więcej najnowsze badania sugeruję, że czosnek może niszczyć komórki nowotworowe, które zdążyły już pojawić się w organizmie. Tak więc trzeba jeść mniej niż ząbek dziennie, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu.

Wspomaganie trawienia
Warto dodać również, że czosnek ma dobroczynny wpływ na nasz układ trawienny, ponieważ przyśpiesza oraz nasila wydzielanie żółci, co usprawnia zdecydowanie pracę jelit oraz zapobiega powstawaniu uciążliwych wzdęć. Stąd często czosnek jest dodawany mięs oraz potraw tłustych i ciężkostrawnych. Co więcej wyjątkowo wysokie bakteriobójcze działanie czosnku jest świetne w wspomaganiu walki z pasożytami układu pokarmowego jak tasiemce, glisty czy owsiki. Gdy istnieje podejrzenie, że posiada się któregoś z pasożytów dobrze codziennie pić na czczo nalewkę z czosnku oraz pić mleko zagotowane z czosnkiem.

Zobacz również